O stranke

Rád by som sa na tejto stránke podelil o moje skúsenosti s amatérskou astronómiou. Je určená hlavne mladým nadšencom do astronómie. A nemusia to byť len vekom mladý čitatelia. Ja osobne som s týmto koníčkom začal až vo veku okolo 40 rokov, a teda sám sa ešte pokladám za mladého v tomto odbore. V čase, keď som s týmto hobby začínal, boli pre mňa všetky veci úplne nové. Sám som sa prekúsaval cez všetky poznatky, študoval literatúru a webové stránky iných amatérskych astronómov. Preto budem rád, ak sa mi na týchto stránkach podarí v pomerne kompaktnej forme zosumarizovať základné informácie, ktoré prinesú mladým nadšencom v tomto hobby uspokojivé výsledky. Aj keď som preštudoval veľa informačných zdrojov, nepodarilo sa mi nájsť jedno miesto, kde by boli všetky potrebné informácie. A tak som si postupne skladal mozaiku poznatkov do výsledného obrazu mojej záľuby. Mojim cieľom je, aby sa táto stránka stala obrazom tejto mozaiky. Nie všetky informácie budú úplne dokonalé, je omnoho viac skúsenejších amatérov a preto budem otvorený kritike aj výmene názorov a diskusii. Tak ako sa budem zdokonaľovať ja, budú sa zdokonaľovať aj informácie na tejto stránke.


Mnohé informácie som napriek hľadaniu na rôznych zdrojoch nenašiel a mnoho vecí som si musel vyskúšať "naostro na vlastnej koži". Tieto poznatky sú teda nahradené mojimi skúsenosťami. Tu chcem popísať veci detailnejšie, tak aby boli jednoznačné a jasné. Jedná sa najmä o rôzne techniky, fotografické metôdy a postupy, ktoré som vyskúšal. Prezentované sú aj výsledky aké sa týmito postupmi dajú dosiahnuť v bežných podmienkach, v ktorých väčšina civilizovaného sveta žije. To je najmä fakt, že len málo z nás má možnosť pozorovať nočnú oblohu za ideálnych podmienok. Obmedzujúcimi faktormi sú najmä počasie a umelé osvetlenie ľudských obydlí. Aj za takýchto podmienok sa dajú dosiahnuť zaujímavé výsledky, ktoré svojho autora nadchnú. Tieto stránky sú teda aj prezentáciu mojich výsledkov, aby bolo jasné, čo je možné dosiahnuť. A s akou technikou je to možné dosiahnuť.


A naposledy sa chcem s Vami podeliť o podmienky, aké na toto hobby - amatérsku astronómiu mám. Som bežný pracujúci človek, ktorý má čas na svoje koníčky len večer po práci, cez víkendy a cez dovolenku. Z toho je jasné, že toho času nemám nazvyš. A okrem toho, že všetko chce svoj čas, chce to aj svoje peniaze. Takže čo sa týka investícií do môjho koníčka, jedná sa priemerné vybavenie, ktoré sa dá zaobstarať z normálneho platu, prípadne na splátky. Nie som z tých šťastlivcov ktorí majú technické vybavenie hodné hodnotou bežného bývania priemernej rodiny, ktoré treba splácať väčšinu aktívneho života.
K tomu celému jedna rada - nadšenie a zápal prekoná všetky prekážky!


HISTÓRIA STRÁNKY

  1. 2013 jún - základná stránka s obmedzenou funkčnosťou
  2. 2014 pridané nové stránky
  3. 2017 pridané nové časti do sekcie Výpravy a Galérie


Copyright (C) 2017 Peter Volek